Zsebibaba
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Intarcarea- cum si cand?

3 posters

Go down

Intarcarea- cum si cand? Empty Intarcarea- cum si cand?

Post  Alma Wed Feb 09, 2011 12:49 pm

Buna fetelor!

Fetita mea are aproape 2 ani. ... Cei din jurul meu spun ca ar fi timpul s-o intarc, insa eu nu stiu ce sa fac. O alaptez la cerere, atat ziua cat si noaptea. Pentru ea alaptatul este inca un lucru important. Primul lucru pe care il zice la trezire, fie dimineata, fie dupa somnul de pranz este: "titi". Recunosc, cateodata este si obositor sa fiu non-stop "disponibila"... insa pe de alta parte, nu am inca inima sa "fortez nota".

Voi cum ati procedat, la ce varsta? Ce fel de trucuri ( cat mai natural posibile) ati folosit? Orice idee este binevenita!

Alma

Hozzászólások száma : 38
Join date : 2011-02-08
Age : 48
Tartózkodási hely : Brasso

Back to top Go down

Intarcarea- cum si cand? Empty Re: Intarcarea- cum si cand?

Post  csilluk Wed Feb 09, 2011 6:34 pm

Buna Alma!

Fiul meu acum in ianuarie a implinit 3 ani si inca mai alaptez. Si eu am trecut prin dilema ta, dar tot vad ca inca are nevoie de "titi"Smile. De cand lucrez nu are posibilitatea sa suge cand vrea, si asa cantitatea de lapte s-a micsorat. Zicala lui este: nu-i bai, mama, si fara lapte e bine. Eu cred ca o sa astept pana cand se intarca singur, ca nu am suflet sa-l intarc. Sper ca vine cineva, care a reusit intarcarea fara stres, si te ajuta. Eu doar sa te sustin pot. flower

csilluk

Hozzászólások száma : 51
Join date : 2011-02-06
Age : 47
Tartózkodási hely : Csíkszereda

Back to top Go down

Intarcarea- cum si cand? Empty Re: Intarcarea- cum si cand?

Post  Alma Wed Feb 09, 2011 9:28 pm

Buna Csilluk,

Mersi pt. sfat. Pana la urma o sa-mi urmez instinctul si fetita. Surprised) Oricum e bine de stiut ca nu este imposibil de realizat alaptarea peste 2 ani. Totul tine pana la urma de atitudinea mea vis-a-vis de aceasta tema.

A.

csilluk wrote:Buna Alma!

Fiul meu acum in ianuarie a implinit 3 ani si inca mai alaptez. Si eu am trecut prin dilema ta, dar tot vad ca inca are nevoie de "titi"Smile. De cand lucrez nu are posibilitatea sa suge cand vrea, si asa cantitatea de lapte s-a micsorat. Zicala lui este: nu-i bai, mama, si fara lapte e bine. Eu cred ca o sa astept pana cand se intarca singur, ca nu am suflet sa-l intarc. Sper ca vine cineva, care a reusit intarcarea fara stres, si te ajuta. Eu doar sa te sustin pot. flower

Alma

Hozzászólások száma : 38
Join date : 2011-02-08
Age : 48
Tartózkodási hely : Brasso

Back to top Go down

Intarcarea- cum si cand? Empty Re: Intarcarea- cum si cand?

Post  Cirmocska Thu Feb 10, 2011 12:55 pm

Alma wrote:Buna fetelor!

Fetita mea are aproape 2 ani. ... Cei din jurul meu spun ca ar fi timpul s-o intarc, insa eu nu stiu ce sa fac. O alaptez la cerere, atat ziua cat si noaptea. Pentru ea alaptatul este inca un lucru important. Primul lucru pe care il zice la trezire, fie dimineata, fie dupa somnul de pranz este: "titi". Recunosc, cateodata este si obositor sa fiu non-stop "disponibila"... insa pe de alta parte, nu am inca inima sa "fortez nota".

Voi cum ati procedat, la ce varsta? Ce fel de trucuri ( cat mai natural posibile) ati folosit? Orice idee este binevenita!


Buna Alma!

Fetita mea mai mica are un an si aproape zece luni, tot la cerere o alaptez si eu, atat ziua cat si noaptea (dormim impreuna). Inca suge in jur de 1 l de lapte pe zi... Si pe mine ma streseaza toata lumea ca ar trebui s-o intarc deja. Pe de o parte ma supara acest lucru (cred ca este - sau cel putin ar trebui sa fie - decizia mea personala daca alaptez sau nu, si cat timp), pe de alta parte simt si eu deja ca mi-a fost de ajuns. Alaptez de mai bine de 4 ani (cu 7 luni de pauza), si incep sa ma obosesc. Alta problema ar fi ca as mai dori un bebe la anul, dar la mine cu alaptatul nu merge.
Tocmai am deschis si eu un topic pe acest subiect (intarcarea naturala), dar inca n-am reusit sa ma decid nici eu...

Cred ca nu te-am ajutat tongue, dar acum stii macar ca nu esti singura! Smile
Cirmocska
Cirmocska

Hozzászólások száma : 250
Join date : 2011-02-05
Age : 42
Tartózkodási hely : Marosvásárhely

http://www.babyport.ro

Back to top Go down

Intarcarea- cum si cand? Empty Re: Intarcarea- cum si cand?

Post  Sponsored content


Sponsored content


Back to top Go down

Back to top


 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum